Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesi
Kayıt Tarihi : 24 Nisan 2021 | Son Güncelleme : 25 Mayıs 2024

Akşehir Batı Cephesi Karargahı Müzesi

1905 senesinde konak olarak inşa edilen bina, Kurtuluş Savaşı’ndan önce Belediye ve Kaymakamlık olarak kullanılmaktaymış. Kurtuluş Savaşı esnasında Batı Cephesi Karargahı,1921 tarihinde Akşehir’e taşınmış ve 9 ay 6 gün boyunca bu bina karargah olarak kullanılmıştır. Konya’nın Akşehir ilçesinde yer alan Batı Cephesi Karargahı Müzesi, Kurtuluş Savaşı’nın seyrini değiştiren kararların alındığı önemli bir yer konumdadır. Öyle ki savaşı yönetenler burada sık sık bir araya gelerek düşmanın nasıl yurttan atılacağı tartışılmış ve kritik kararlar alınmışlardır.

Savaşın ardından hala belediye binası olarak faaliyet göstermeye devam eden binada; Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’nın taarruz emrini verdiği oda, Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’nın Çalışma Odası, Garp Cephesi Erkan-ı Harbiye Reisi Asım Paşa’nın Çalışma Odası olarak üst kattaki bu yerler plakalar ile işaretlenerek, o zamanlarda kullanılan masa, koltuk, halı gibi eşyalarla Atatürk Odası düzenlenmiştir.

Belediyenin başka bir binaya taşınması ile Karargah binası, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiş, sonra müze haline dönüştürülmüştür. Binanın alt katında Büyük Taarruz hazırlıklarının canlandırıldığı bir pano yer alıyor. O dönemlerden kalan eşyalar bozulmadan korunarak bugüne kadar ulaştırılmış olup geziniz sırasında mücadele dolu o dönemin izlerini burada görecek ve gururlanacaksınız.

  • Konum: Selçuk, İnönü Cd. No:37, 42550 Akşehir/Konya
  • Giriş Saatleri: 08:00-17:00
  • Giriş Ücreti: Ücretsiz
  • Telefon: 0332 813 15 68
  • Yol tarifi al >