Hadim Yerköprü Şelalesi
Kayıt Tarihi : 19 Nisan 2021 | Son Güncelleme : 24 Nisan 2021

Hadim Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Konya'nın Hadim İlçesi'nde, Konya merkeze 110 kilometre uzaklıkta, Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Yer köprü Şelalesi, eşsiz doğal güzelliğiyle istisnasız herkesi büyüleyebilecek muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Özellikle Haziran ayı, bu şelaleyi gezmek için en ideal aydır. Bu ayda özellikle zakkumların muhteşem renk cümbüşüne bir çok ağacın çiçekleri de eklenince, şelale tam bir doğa harikası haline gelmektedir.
 
Yer Köprü şelalesi, oluşum olarak, eski Göksu yatağı üzerindedir. Göksu Irmağı, burada yaklaşık 30 metre tabana dalmakta, nehrin üzerinde doğal bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü şeklindeki yerin etrafı çok yüksek ve kayalarla (yaklaşık300-400 m.) çevrili olmasına rağmen, köprü kısmı oldukça düz ve çok sayıda bitkiyle adeta bir bahçe gibidir. Nehrin 30 metre kadar üstündeki bu köprüde, kayaların dibinden çıkan suyun, nehrin tabana daldığı tünelin çıkışına üstten dökülmesiyle şelale oluşmaktadır. Dolayısıyla şelaleyi oluşturan su, nehirden değil, bu köprü üzerindeki kaynaktan gelmektedir. Dolayısıyla kaynağın suyu yıl boyunca aynı kaldığı için, köprü üzerindeki bitki örtüsüne hiç bir zarar gelmemektedir.

Şelalenin küçük bir elektrik santrali de bulunmaktadır. Şelaleye çeşitli yollardan ulaşılmaktadır.
 
1.Yol: Konya - Hadim asfalt yolunu takiben, Konya çıkışından 121 kilometre sonra Hadim'e 10 kilometre kala soldan Aladağ Köyü yolu ayrılmaktadır. Bu yoldan 29 kilometre kadar ilerlendikten sonra sağda Bademli yol ayrımına gelinmektedir. Bademli yoluna dönülüp 600 metre kadar ilerleyince Yerköprü'ye ulaşılmaktadır. Konya'ya olan toplam uzaklık bu yoldan 150 kilometredir.
 
2.Yol: Konya - Karaman yolunu takiben Konya çıkışından 60 kilometre sonra sağdan Güneysınır İlçesi yolu ayrılmaktadır. Bu ayrımdan girilip 11 kilometre kadar ilerlendikten sonra Elmasın Köyü'ne gelinir. Güneysınır İlçesi'nden, 21 kilometre sonra Kayaağzı Köyü'ne, buradan 10 kilometre sonra da Habiller Köyü'ne gelinir. Habiller Köyü'nden sonra yol ikiye ayrılmaktadır. Yollardan biri Karaman tarafına, diğeri ise Hadim tarafına gitmektedir. Hadim tarafına giden yola girildikten 14 kilometre sonra, soldan Bademli Köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 metre kadar ilerlenirse Yerköprü'ye ulaşılır. Bu yolun Konya'ya olan toplam uzaklığı 116 kilometredir. Konya'dan özel araçla 2.5 saatte ulaşılabilmektedir.
 
3.Yol: Karaman’dan otogar mevkisinden Pınarbaşı Köyü, Kızılyaka Köyü ve Alanözü Beldesi, geçildikten sonra Habiller Köyü Hadim tarafına giden yola girildikten 14 kilometre sonra, soldan Bademli Köyü yolu ayrımına gelinmektedir. Sola dönülüp 600 metre kadar ilerlenirse Yerköprü'ye ulaşılır. Karaman’dan Yerköprüye toplam uzunluğu ise 72 kilometredir. 

Kaynak: Konya Valiliği internet sitesinden 08.07.2020 tarihinde alınmıştır.